Familietur i flammer

En norsk familie fik en ordentlig forskrækkelse, da en nyindkøbt bærbar dvd-afspiller gik op i flammer. Både den danske importør og distributøren maner til ro, indtil sagen er fuldt undersøgt.

En bærbar dvd-afspiller importeret af danske It Supply er blevet hovedperson i en brandulykke i Norge. En norsk familie med tre børn på familietur blev godt skræmte, da den nyindkøbte bærbare dvd-afspiller gik op i flammer.

Den norske avis Nordlys.no har talt med familien og ifølge familien skød der flammer ud af afspilleren, som de tre børn sad med på bagsædet. Moderen fik hevet afspilleren ud af bilen og ingen kom noget til ved uheldet.

Der er tale om et produkt som danske ITSupply har importeret og siden solgt videre til Actebis, som igen har distibueret produktet i Norge.

Hos Actebis meddeler administrerende direktør Torben Quist, at han afventer en fyldestgørende undersøgelse af produktet.

»Det er vigitgt, at finde den reelle årsag til branden, og sagen skal selvfølgelig afdækkes 100 procent,« siger han til CRN.

Hos Itsupply er meldingen nogenlunde den samme.
»Vi afventer en undersøgelse, og vil så komme med en udtalelse, men vi er selvfølgelig glade for, at der ikke er sket familien noget,« udtaler Jesper Melballe.

Selvom dvd-afspilleren er importeret af ITSupply og solgt gennem Actebis ligger ansvaret i sidste ende hos producenten. Jesper Melballe vil dog ikke afsløre, hvor afspilleren kommer fra, før hele sagen er undersøgt til bunds.

Torben Quist afventer stadig at få produktet retur, så det kan blive undersøgt, ligesom der heller ikke er kommet nogle billeder af hverken bil eller afspiller endnu.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension