Anerkendelse til Atea fra IBM

IBM har netop uddelt priser ved Partnerworld-konferencen i Las Vegas i USA. Atea fik prisen som årets bedste reseller i 2003. Sidste år steg Ateas markedsandel til 25 procent af det samlede IBM-pc-salg i Danmark.

Jacob Keil Thye, ansvarlig for markedsføring og kommunikation, er ikke uventet utrolig glad for prisen, og han fastslår, at Ateas mål er at fastholde positionen som den førende forhandler på det europæiske marked.

»Vores målsætning for 2004 er minimum samme vækst som i 2003,« siger Jacob Keil Thye.

EMEA Corporate Reseller prisen dækker Europa, Mellemøsten og Afrika, og den blev givet til Atea på grund af forhandlerens vækst i markedet. Atea hævede omsætningen på IBM-produkter med 14 procent i 2003.

Ateas kernemålgruppe er de store virksomheder. I 2003 formåede selskabet at tiltrække mange nye kunder i top 500, ifølge Jacob Keil Thye, og han er overbevist om, at Atea er i stand til at fortsætte væksten fremover.

»Vi har en god og kompetent salgsafdeling, har været dygtige ude i markedet og vil også fremover fortsætte med en aggresiv markedsføring for at nå større markedsandele.«




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere