Xerox udnævner ny direktør i Danmark

Xerox har udnævnt bulgareren Hristo Manov til administrerende direktør for Xerox Danmark. Han afløser 1. september Per S. Andreasen, der stopper efter eget ønske for at få mere tid til familien. Hristo Manov, 31 år, har arbejdet i Xerox Danmark siden oktober sidste år.

Han har været nordisk ansvarlig for Xerox' Production-division, der står for salget af store løsninger til den grafiske branche og virksomheders inhouse trykkerier. Han vil fortsætte i denne stilling sideløbende med sit nye job som administrerende direktør for Xerox Danmark, oplyses det.

Han har 12 års erfaring fra Xerox og har blandt andet arbejdet som country manager for Xerox i Ungarn. Før dette har han arbejdet for Xerox i Bulgarien og Tyrkiet, hvor han var business division manager og product marketing manager.

»Xerox har betjent kunder i Danmark i ca. 40 år. Jeg vil for det første arbejde på, at Xerox Danmark får styrket sit forhold til kunderne ved at komme tættere på dem og deres dagligdag, så vi gennem vores løsninger hjælper kunderne til at kunne gøre deres arbejde endnu bedre. Vi skal samtidig opbygge bedre relationer til brancheorganisationer og uddannelsesinstitutioner, for eksempel Grafisk Arbejdsgiverforening og Den Grafiske Højskole,« siger Hristo Manov, og fortsætter:

»For det andet skal Xerox Danmark arbejde målrettet i salgskanalen og sikre, at vi altid får en win-win situation med vores partnere, hvad enten det drejer sig om distributører, forhandlere, value-added Resellers eller Xerox Partnere«.

»For det tredje vil jeg arbejde for, at Xerox Danmark fortsætter udviklingen med sorte tal på bundlinjen. Det giver en stabilitet og et udviklingsmiljø på det personlige plan, der betyder, at vi vil være en attraktiv arbejdsplads for både unge og erfarne medarbejdere. Sammen vil disse tiltag styrke Xerox' image,« siger Hristo Manov.

Hristo Manov bor på Frederiksberg med sin kone og deres fælles barn. I fritiden nyder han at rejse, sejle, stå på ski og læse. Især læsningen bliver der brugt meget tid på, da han forventer at afslutte sin MBA-uddannelse fra INSEAD i december 2004, oplyses det.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere