Kort nyt:Udbud til Movia, Seminar om K02. IT-Forum Midtjylland 2.0
Trafikselskabet Movia har sendt et informationssystem til stationen i Næstved i udbud. IB-Branchen inviterer til seminar om rammeaftale. IT-Forum Midtjylland inviterer til konference om Web 2.0
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Movia: Næstved Station skal have nyt informationssystem til bustrafikken. Det fremgår af den europæiske udbudsdatabase TED.
Rammeaftale: IT-Branchen inviterer til seminar om K02 kontrakten, som erstatter K33 og vil blive taget i brug løbet af efteråret i forbindelse med både private og offentliges indkøb af it-systemer.
IT-Forum: . Internetevangelisten Thor Nørretranders og dating.dk-stifter Morten Wagner taler på konferencen om Web 2.0. Samtidig uddeles IT-prisen Midtjylland 2007 og IT-initiativprisen.
De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker.
Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.
Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.