HP og Sun-aftale betyder ikke så meget i Danmark

Hps danske proliant-chef, Karl Hansen vurderer umiddelbart, at aftalen med Sun om, at HP skal understøtte Solaris-styresystemet, ikke får den store betydning i Danmark.

Allerede i dag understøtter HP Solaris-styresystemet på Proliant-servere. Med den netop indgåede aftale blåstempler Sun og HP nu forholdet. Men det får sandsynligvis ikke stor indflydelse i Danmark.

»Jeg ved endnu ikke hvordan det vil påvirke vores mulighed for nysalg. Umiddelbart har jeg ikke sporet det store behov i Danmark,« siger Karl Hansen, der er produktchef for Proliant-servere i Danmark.

Heller ikke IDC-analytiker Anders Elbak tror aftalen umiddelbart får den store indflydelse i Danmark.

»Sun langer ikke så mange maskiner over disken i Danmrk længere. Derfor tror jeg ikke, aftalen kommer til at betyde meget på det danske markd,« siger Anders Elbak.

Både Anders Elbak og Karl Hansen mener dog, at aftalen måske kan få betydning på sigt..

»Når man har lavet det her arbejde fra HPs side, for at få denne aftale i gang, vil jeg da tro, at der er et betydeligt potentiale i aftalen,« siger Karl Hansen.

Anders Elbak peger også på, at aftalen på sigt kan give flere kunder adgang til løsninger, der er tilknyttet Suns Solaris-platform.

»Det giver Sun en mulighed for at komme ud med deres Solaris-applikationer til et bredere marked, Ligesom HP kan tilbyde løsninger til en bredere base,« siger Anders Elbak.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere