Handstep og Telia i partnerskab

Mobil-software-forhandleren Handstep går i samarbejde med teleudbyderen Telia om mobile dataforbindelser og service til erhvervskunder.

Handstep, der er udvikler og forhandler af softwareløsninger til telefoni og mobility, har besluttet at gå i strategisk partnerskab med teleudbyderen Telia. Partnerskabet er ifølge direktør i Handstep, Morten Dolleris et stort skridt i retning af en ny forretningsstrategi, som skal bygge på strategiske partnerskaber

»Med Telia som partner får vi en større salgsstyrke inden for midsize- og enterprisesegmentet, hvor vi mærker stigende efterspørgsel,« siger Morten Dolleris, der i september i år kom til Handstep fra en stilling som chef for TDC partnersalg og TDC Erhvervscenter.

Han ser store muligheder for Handsteps egenudviklede software, som nu skal sælges via Telia, som har certificeret op mod 40 medarbejdere til den opgave at håndtere salg af Handstep-produkter.

Handstep er i forvejen i gang med at skabe platforme på en række internationale markeder som Spanien og Storbritannien, og med Telia-samarbejdet satser man nu på at slå igennem i det øvrige Skandinavien.


Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS