DSB-mobilfirma leverer mobiltelefoni til elselskaberne

Ekstern leverandør afslører ny kunde: Waoo.

Kun tre dage efter, at CRNs søstermedie ComON som det første medie fortalte om statsbanernes planer om at tilbyde mobiltelefoni i togene, blev DSB Talk krævet lynlukket af en vred trafikminister – en lukning, som ramte selskabet bag DSB Talk, MobileValue.

Dette selskab er dog ikke helt tabt bag en togvogn, for en anden og potentielt fed kunde er klar i kulissen: Elselskabernes stort anlagte fiberfirma Waoo vil snart rykke ud med mobiltelefoni.

ComON erfarer, at MobileValue, som stod for DSB Talk, også er selskabet, der skal levere mobiltelefoni til Waoos kunder.

Direktøren for Waoo, Anders B. Christjansen bekræfter, at selskabet er langt fremme med mobilplanerne.

”Det er en helt naturlig udvidelse af vores eksisterende tilbud og det er noget, kunderne har bedt om at få,” siger han til ComON.

Direktøren ønsker dog ikke at oplyse detaljer om, hvornår Waoo vil åbne for mobiltelefoni for fiberkunderne.

Han bekræfter dog også, at Waoos mobiltilbud skal leveres af en ekstern leverandør, og at det ikke skal integreres med selskabets eksisterende fiberinfrastruktur.

At det med al sandsynlighed bliver MobileValue, der skal stå for elselskabernes mobiltilbud, kan man forvisse sig om ved at søge på selskabet hos CVR registret. Her har MobileValue fået registreret binavne ”DSB Talk ApS” og ”Waoo.mobil ApS”.

”Jeg ønsker ikke på nuværende tidpsunkt at fortælle, hvilken ekstern leverandør, der skal stå for vores mobilsatsning,” siger Anders B. Christjansen, da ComON spørger ham.

Men det er vel tydeligt, når man ser MobileValues registrerede binavn?

”Hvad?... Hmm… Dem vil jeg straks tage fat i,” lyder det fra Waoo-direktøren.

MobileValue tilbyder under sloganet ”Få dit eget mobilselskab” telefoni på grossist-niveau. Læs mere om selskabet her.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS