DSB-mobilfirma leverer mobiltelefoni til elselskaberne

Ekstern leverandør afslører ny kunde: Waoo.

Kun tre dage efter, at CRNs søstermedie ComON som det første medie fortalte om statsbanernes planer om at tilbyde mobiltelefoni i togene, blev DSB Talk krævet lynlukket af en vred trafikminister – en lukning, som ramte selskabet bag DSB Talk, MobileValue.

Dette selskab er dog ikke helt tabt bag en togvogn, for en anden og potentielt fed kunde er klar i kulissen: Elselskabernes stort anlagte fiberfirma Waoo vil snart rykke ud med mobiltelefoni.

ComON erfarer, at MobileValue, som stod for DSB Talk, også er selskabet, der skal levere mobiltelefoni til Waoos kunder.

Direktøren for Waoo, Anders B. Christjansen bekræfter, at selskabet er langt fremme med mobilplanerne.

”Det er en helt naturlig udvidelse af vores eksisterende tilbud og det er noget, kunderne har bedt om at få,” siger han til ComON.

Direktøren ønsker dog ikke at oplyse detaljer om, hvornår Waoo vil åbne for mobiltelefoni for fiberkunderne.

Han bekræfter dog også, at Waoos mobiltilbud skal leveres af en ekstern leverandør, og at det ikke skal integreres med selskabets eksisterende fiberinfrastruktur.

At det med al sandsynlighed bliver MobileValue, der skal stå for elselskabernes mobiltilbud, kan man forvisse sig om ved at søge på selskabet hos CVR registret. Her har MobileValue fået registreret binavne ”DSB Talk ApS” og ”Waoo.mobil ApS”.

”Jeg ønsker ikke på nuværende tidpsunkt at fortælle, hvilken ekstern leverandør, der skal stå for vores mobilsatsning,” siger Anders B. Christjansen, da ComON spørger ham.

Men det er vel tydeligt, når man ser MobileValues registrerede binavn?

”Hvad?... Hmm… Dem vil jeg straks tage fat i,” lyder det fra Waoo-direktøren.

MobileValue tilbyder under sloganet ”Få dit eget mobilselskab” telefoni på grossist-niveau. Læs mere om selskabet her.

Netcompany A/S

Software Developer

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren databasespecialist

Nordjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job