Symnatec/Veritas fusion gennemført med stort flertal

Fusionen mellem Symantec og Veritas, belv gennemført fredag. Et overvældende flertal af aktionærerne stemte for.

Veritas og Symantec bliver til et selskab. Det står klart, efter at de to selskabers aktionærer fredag med stort flertal vedtog at gennemføre fusionen.

95 procent af de afgivne Symantec stemmer, og 98 procent af Veritas-stemmerne var for fusionen, som dermed er en realitet.

Det nye selskab kommer til at hedde Symantec, og bliver verdens fjerdestørste softwareselskab.

Betingelserne i fusionen er blandt andet, at en Veritas-aktie bliver ombyttet med 1,1242 Symantec aktier. Samtidig udstedes der tre milliarder aktier i det nye Symantec.

Symantec er et af verdens førende sikkerhedsfirmaer, der blandt andet har rigtig godt fat i markedet for sikkerhedsløsninger til private.

Veritas har specialiseret sig i software til storage-installationer.

Fusionen ventes at være endeligt gennemført den anden juli.

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S