Kopibekæmpelse i Kina går fremad

Toldmyndighederne i Kina bliver stadig mere samarbejdsvillige i kampen mod kopivarer ifølge Sony Ericsson. De mærker en klar ændring i indstillingen.

Ken Nielsen, der er chef for Sony Ericssons Anti Counterfeit-afdeling, ser mere optimistisk på bekæmpelsen af kopivarer end for et halvt år siden.

»Det varierer lokalt i Kina, men det er tydeligt, at myndighederne er begyndt at tage det mere alvorligt. Det kan vi se på vores resultater,« siger Ken Nielsen.

De resultater han hentyder til, er antallet af aktioner og mængden af kopivarer, toldmyndighederne beslaglægger. Også myndighederne i flere arabiske lande, der hovedsageligt fungerer som transitlande er blevet mere opmærksomme på problemet.

»Det er også nødvendigt med en øget indsats. Mængden af kopivarer vokser stadig meget,« siger Ken Nielsen.

De bedre resultater i kampen mod kopivarer fremgår også af en EU-oversigt fra november. Toldmyndighederne rundt om i Europa beslaglagde i 2005 kun to procent flere varer inden for computere end i 2004. Året før havde stigningen været en ni-dobling. Også med hensyn til Cder og DVDer er der sket en stagnation.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Security & Compliance Operations Specialist

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job