Mamut køber dansk ERP-hus

Norske Mamut har købt Stellar Business Software af Allerup EDB. Den norske ERP-producent betaler 11 millioner danske kroner for selskabet.

Mamut overtager det danske ERP-hus Stellar Business Software. Med køber bliver Mamut den næststørste leverandør af softwareløsninger til det danske SMB-marked.

Allerede i december 2006 indgik Mamut en intentionsaftale om at købe danske Stellar Business Software af Allerup EDB. Dengang lød forhandlingsprisen på 15 millioner kroner, men samlet set ender Mamut muligvis med at betale mere for selskabet.

Selve kontantprisen for Stellar Business Software lyder 11 millioner kroner i kontanter. Dertil kommer en option på at tegne 400.000 aktier for en krone stykket inden den 20. december. Mamuts kurs står i øjeblikket i 16,70 norske kroner, hvilket betyder, at optionen har en øjeblikkelig værdi på omkring 5,8 millioner danske kroner.

»Årsagen til at vi køber Stellar er selvfølglig, at vi gerne vil have fat i kundedatabasen. Produkterne er samtidig gode, og vi får en vigtig lokal kompetence og et kendskab til det danske marked, som vi mener er vigtigt for os, for at vi kan tage kampen op mod konkurrenterne i Danmark,« sagde Mamuts koncernchef Eilert Hanoa i forbindelse med, at Mamut indgik intentionsaftalen med Allerup EDB.

Stellar Business Software levere administrative løsninger til omkring 10.000 danske SMB-virksomheder. I 2006 omsatte virksomheden for godt 10 millioner kroner og havde et driftsresultat på en million kroner.

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S