FOIF: Chippen.dk giver kanalen et dårligt ry

Formanden for FOIF Thomas Falborg, mener, at Uffe Reiner Pedersen, der ejer og driver online-firmaerne chippen.dk og guncity.dk, er et broddent kar, der giver alle i kanalen et dårligt ry.

Han er kendt fra tv, og har over 42 sager i Forbrugerklagenævnet. Navnet er Uffe Reiner Pedersen, der driver internet virtksomhederne chippen.dk og guncity.dk, hvorfra han blandt andet sælger computertilbehør og elektronik.

Uffe Reiner Pedersen holder sig ikke tilbage og truer ifølge Ekstra Bladet gerne sine kunder, når de for eksempel klager over varer, som de ikke har modtaget - selvom de har betalt. Han giver heller ikke noget som helst for købeloven og regler.

Og det er Thomas Falborg, der er administrerende direktør hos SHG og formand for FOIF, ikke just begejstret for. Han melder klart ud, at Uffe Reiner Pedersen aldrig bliver medlem af FOIF med de metoder.

»Den måde, som han driver forretning på er absolut ikke i orden. En fyr som ham, gør det meget sværere for os at drive virksomhed. Det ødelægger simpelthen vores butik. Uffe Reiner Pedersen er en mand, der jævntligt er fremme i medierne, og han har åbenbart svært ved at forstå budskabet,« lyder det hovedrystende fra Falborg.

Ifølge Thomas Falborg, er det ikke godt nok, at folk som Uffe Reiner Pedersen bliver hængt ud på hjemmesiden firmatjek.dk, fordi kunderne sjældent besøger hjemmeiden

»Jeg forstår ikke, hvorfor Forbrugerstyrelsen ikke luger ud i de brodne kar og sender ham til domstolene og afslutter sagen én gang for alle. Han er et sort får i branchen," siger han og fortsætter:

"Vi har da også sager i Forbrugerstyrelsen, men det er uundgåeligt, når vi omsætter for beløb i størrelsen 252 millioner kroner årligt. I de sager vi har, mener kunden at vi ikke har ydet en god service, hvor vi mener det omvendte, og så prøver vi sagerne. Men det er aldrig godt, når kunderne ikke er tilfredse.«




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere