Artikel top billede

KMD chikanerede kommunal Fujitsu-ordre

Landets største it-forhandler, KMD, kræver betaling for at udlevere kommunernes egne data, når kommunerne vælger en anden leverandør.

Kommunale udbud, der bliver vundet af andre end KMD, bliver forsinket, fordi KMD er uvillige til at udlevere kommunerne egne data til den nye leverandør. Oven i købet tager KMD sig betalt for at udlevere kommunernes egne data til de nye leverandører.

Et eksempel på denne trafik kommer fra Fujitsu som i 2008 vandt en ordre på et ledelsesinformationssystem til en fynsk kommune. Det krævede blandt andet, at KMD udleverede data, som kommunen skulle betale for. Dermed blev udgiften til projektet forøget. Og da Fujitsu kort tid efter vandt en tilsvarende kommunal ordre havde KMD i mellemtiden hævet prisen med 50 procent.

Det førte til en væsentlig fordyrelse af det kommunale projekt. Dertil kom en forsinkelse, fordi KMD ikke leverede de lovede data til tiden.

Eksemplet er hentet fra den seneste udgave af det kommunale it-magasin Kit, hvor afdelingschef i Fujitsu Lars Thoft-Christensen fortæller historien.

Ifølge Fujitsu er KMDs prispolitik på området markant anderledes end andre leverandører.

»Hvis Fujitsu taber en opgave til en anden leverandør , tager vi udelukkende penge for at skabe adgang eller gøre noget nyt ved data. Vi tager ikke penge for at levere data. Det er jo kommunernes egne data, og vi vil gerne levere dem hurtigt,« siger Lars Thoft-Christensen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere