HPs ledelse på pinebænken

I dag er der høring i sagen om Hewlett-Packards ulovlige overvågning af bestyrelsesmedlemmer og journalister. Foruden HPs direktør Mark Hurd og tidligere bestyrelsesformand Patricia Dunn skal fire privatdetektiver afgive forklaring.

Efterforskningen af Hewlett-Packards overvågnings-skandale har ført til, at fire privatdetektiver fra henholdsvis Colorado, Georgia, Florida og Texas må se sig nødsaget til at vidne under dagens høring. Ifølge Reuters Bureau, er de under mistanke for at have været med til at udføre ulovlig overvågning af en række bestyrelsesmedlemmer fra HP samt journalister fra medierne CNET og Wall Street Journal.

Det er House of Energy and Commerce Committee, USA, der står for efterforskningen af HP. Virksomheden har på ulovlig vis skaffet sig adgang til bestyrelsesmedlemmernes og journalisternes private telefonlister ved at hacke sig ind i deres computere og sende mails under falsk identitet. Ulovligheder som de fire privatdetektiver altså nu skal afhøres om af et panel fra Repræsentanternes Hus, USA.

Foruden de fire detektiver har panelet indkaldt direktør for HP, Mark Hurd, til dagens høring. Mark Hurd måtte i sidste uge indrømme, at han tidligt i forløbet havde haft adgang til oplysninger om brugen af de ufine efterforsknings-metoder. Under et pressemøde i fredags gik direktøren den tunge vej og sagde undskyld for at have undladt at gribe ind og sætte en stopper for ulovlighederne.

Det er dog ikke kun direktøren, der skal stille op til kamp og forsøge at forsvare HPs handlinger. Det skal virksomhedens tidligere bestyrelsesformand Patricia Dunn også. Det var angiveligt hende, der hyrede en række privatdetektiver tilbage i 2005 til at indhente telefonlisterne og i det hele taget gå på jagt efter en presselækage blandt HPs ansatte.
Patricia Dunn forlod fredag sin post i bestyrelsen med omgående virkning. Det var ellers først meningen, at hun skulle gå af i januar 2007.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere