Lenovo hjælper Microsoft i Kina

Softwaregiganten Microsoft har for første gang nogensinde indgået en aftale om forskning med en international partner. Aftalen er med Lenovo og skal sikre Microsoft fodfæste i Kina.

Microsoft og Lenovo opretter et fælles forskningscenter i Beijing. De to virksomheder kommer hver til at eje 50 procent af de nye faciliteter og kommer således også til at deles om rettigheder til de produkter, der udvikles i det nye center. Tanken er, forskningscenteret skal udvikle nye teknologier til markedet for forbrugerelektronik og mobile enheder og tjenester, skriver Digi.no.

Det er første gang Microsoft indgår et så omfattende partnerskab.

Microsoft og lenovo har arbejdet sammen siden 2005, hvor Lenovo, som den første kinesiske pc-producent, indgik en aftale om levering af pc-er med præinstalleret Windows. Lenovo sidder på 35 procent af det Kinesiske pc-marked og er dermed en stærk partner Microsoft.

I forbindelse med offentliggørelsen af den nye aftale, har Lenovo oplyst, at virksomheden forventer at købe Microsoft software for omkring 1,2 milliarder dollar i de kommende 12 måneder, svarende til 6,6 milliarder danske kroner. Beløbet størrelse giver en indikation af, at Lenovos pc-er fremover skal leveres med en række Microsoft applikationer og ikke kun operativsystemet.

Bill Gates er lige nu på en fire dages tur i Kina, hvor han blandt at skal træffe Kinas president Hu Jintao og diskutere Microsofts forpligtelser overfor den kinesiske softwarebranche.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste hacker i Århus eller København?

Midtjylland

Everllence

Senior Cyber security engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Technical Solutions Architect

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland