Peder Hvejsel kom ind i Fredericia

CBC-kædens direktør Peder Hvejsel blev igen valgt ind i byrådet i Fredericia for Venstre, men han er dog skuffet over lavt personligt stemmetal. Drama om borgmesterpost.

De nyvalgte byrådsmedlemmer i Fredericia har endnu ikke konstitueret sig med borgmester efter kommunalvalget. For første gang i mange år er der sammen med den lokale borgerliste et blåt flertal i kommunen, men uden at der er blevet enighed om hvem der skal have borgmesterkæden om halsen.

»Det handler om magtspil. Borgerlistens Mads Lund vil selv være borgmester, men det er ikke i takt med hvad borgerne vil,« siger Peder Hvejsel, der fortæller, at Mads Lund kan blive 1. viceborgmester og få en række andre poster, men at det er udelukket, at han kan blive borgmester.

Venstre kan sammen med de to konservative og de to valgte fra Dansk Folkeparti samt borgerlistens Mads Lund derfor skubbe siddende borgmester socialdemokraten Uffe Steiner Jensen fra pladsen.

Valgets suveræne vinder blev Venstre og Venstres spidskandidat Thomas Banke, der fik 3241 personlige stemmer og dermed sikrer et borgerligt flertal og giver venstre et ekstra mandat, så Venstre nu har seks pladser i byrådet.

»Det er fremragende, for nu kan vi få de resultater, som jeg gik ind i politik for at skabe,« siger Peder Hvejsel.

Han fik selv kun 397 stemmer mod sidste kommunalvalgs 1266 stemmer, og det gør Peder Hvejsel »en lille smule skuffet«. Han ser dog indad og mener, at det er hans egen skyld, at han ikke fik nær så mange stemmer som for fire år siden.

»Jeg begik nok en lille teknisk fejl, da jeg ikke fik fortalt vælgerne tidligt nok, at jeg ville stille op igen år, og så har jeg heller ikke været aktiv nok,« siger Peder Hvejsel.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere