Chippen dk og guncity.dk meldt til politiet

Uffe Reiner Pedersen, der ejer chippen.dk og guncity dk, er blevet meldt til politiet af vrede borgere, der føler sig snydt og bedraget

CRN har tidligere beskrevet, hvilke forretningsmetoder Uffe Reiner Pedersen bruger, når han driver forretning fra sine to onlinebutikker chippen dk. og guncity.dk, hvorfra han blandt andet sælger computertilbehør og elektronik.

Nu har Århus politi fået anmeldelser fra sure borgere, der godt og grundigt føler sig taget ved næsen efter at have handlet og ikke mindst betalt for varer uden at have set skyggen af dem.

»Det er korrekt, at der er indgivet anmeldelser imod Uffe Reiner Pedersens to online butikker, chippen.dk og guncity.dk, men hvor mange anmeldelser det drejer sig om vil jeg ikke ind på," siger kriminalkommisær Michael Weiss fra Århus politi og fortsætter:

"Vores opgave er at efterforske sagen, hvor vi blandt andet tager kontakt til Uffe Reiner Pedersen, så han kan afgive forklaring. Men jeg påberåber mig min tavshedspligt, og kan derfor ikke sige mere i denne sag.«

Det er ikke første gang, at politiet har fået anmeldelser fra kunder, der føler sig uretfærdigt behandlet efter at have handlet online.

»Vi modtager daglige anmeldelser fra folk, der har handlet på internettet. Og denne sag er blot én af dem. Men det er vigtigt at nævne, at der ikke er rejst sigtelser mod Uffe Reiner Pedersen,« understreger kriminalkommisæren.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet