E-handelsbutikker følger ikke loven

De danske e-handelsbutikker har svært ved at overholde alle regler, viser en ny stikprøveundersøgelse fra Forbrugerombudsmanden.

Forbrugerombudsmanden har gennemgået 15 e-handelsbutikkers hjemmesider i forhold til lovgivningen. Der var bemærkninger til alle siderne med undtagelse af en enkelt.
Meget tyder på, at det er ukendskab til reglerne, der er skyld i fejlene, og alle de gennemgåede virksomheder har udtrykt ønske om at rette op på de konstaterede forhold.

»Det er selvfølgelig ikke i orden, at virksomhederne ikke har kendskab til reglerne, men når det er sagt, må jeg medgive, at der er ganske mange og komplicerede regler, som de erhvervsdrivende skal sætte sig ind,« siger Forbrugerombudsmand Hagen Jørgensen.

»Af samme grund har vi lavet en tjekliste med bemærkninger til e-handelsbutikkerne. Mit ønske er, at de erhvervsdrivende vil bruge denne tjekliste, så e-handelsbranchen klarer sig endnu bedre, hvis jeg igen får lyst til at lave et tjek af den,« fortsætter Hagen Jørgensen.

Han understreger, at forbrugerne ikke uden videre skal lade sig afskrække af gennemgangens resultater.

Flere af de konstaterede forhold har især betydning i enkeltstående situationer. Som eksempler herpå kan nævnes, situationer hvor en forbruger ikke har set et ulovligt vilkår om, at der skal ske returnering i uåbnet stand og derfor ikke gør det, eller hvor en forbruger reklamerer over mangler efter en overskridelse af en frist, som den erhvervsdrivende har fastsat i strid med købeloven, eller
hvor en forbruger undlader at anvende en bestemt fremgangsmåde ved reklamation/fortrydelse, der er angivet af den erhvervsdrivende.

Gennemgangen har vist, at der særligt er problemer med efterlevelsen af lovgivningen på følgende punkter:

- Oplysning om aftalevilkår, herunder vilkår for fortrydelsesretten

- Gyldigheden af forbehold og ansvarsfraskrivelser

- Oplysninger om købeloven

- Udsendelse af nyhedsbreve/elektronisk post

- Oplysning om opbevaring af kontrakten og dens tilgængelighed

Også de e-mærkede virksomheder havde i flere tilfælde problemer med at leve op til lovgivningens krav.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S