Midt Data anker spamsag til Højesteret

Viborgforhandleren mener, at spamdom fra Sø- og Handelsretten er så vidtrækkende, at der skal ankes.

Spamsagen hos Midt Data slutter ikke med Sø- og Handelsrettens dom. Allan Carøe Sørensen vil anke sagen, hvor han er dømt for at have sendt spammails til 5000 kunder.

»Vi kan ikke leve med det som Sø- og Handelsretten har lagt til grund for dommen, så vi anker til Højesteret af principielle årsager,« foræller Allan Carøe Sørensen, der er administrerende direktør hos Midt Data.

I 2004 udsendte Midt Data en invitation til 5000 kunder, hvor de blev informeret om forhandlerens messe, »Computere for alle«. Cirka 20 personer klagede over, at have modtaget mailen, da de ikke havde indvilget i, at modtage markedsføring fra Midt Data.

Hos forbrugerombudsmanden er der tilfredshed med dommen.

Ifølge Katrine De Neergaard, der er jurist ved Forbrugerombudsmanden, så ligger retten vægt på flere ting i dommen.

Midt Data inviterede til en messe, hvor de solgte egne varer, der var link til Midt Data i mailen, og forhandleren fremviste varer på messen, der efterfølgende kunne købes i Midt Datas butik. Dermed var der ikke tale om en invitation, men i stedet markedsføring med henblik på senere afsætning, mener juristen.

Det er netop disse forhold, der har fået Midt Data til at anke.

»Problemet er, at dommen er for vidtrækkende. Med den her dom så kan enhver mail jo opfattes som markedsføring, hvis der står webadresse, kontaktoplysninger eller bare et telefon nummer i mailen,« siger Allan Carøe.

Dommen tildeler Midt Data en bøde på 25.000 kroner. Forbrugerombudsmanden satsede ved sagens begyndelse på en bøde i størrelsesordenen en halv million.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S