Danskerne uvidende om avancerede mobilfunktioner

Syv ud af ti danskere har aldrig brugt internet eller mail på deres mobil. Danskerne er langsomme til at lære de avancerede funktioner at kende, siger analytiker, der forklarer modstanden med skræk eller dårligt kendskab til it.

Mobiltelefoner får flere og flere avancerede funktioner, men for en stor del af danskerne kan de teknologiske fremskridt være godt og grundigt ligegyldige.

En aktuel undersøgelse viser, at syv ud af 10 danskere aldrig har prøvet at bruge internet og email-mulighederne på deres telefon, skriver 24Timer. I samme undersøgelse fremgår det, at hver anden dansker aldrig har prøvet at sende et billede fra mobiltelefonen. TNS Gallup har lavet undersøgelsen for Telenor.

»Hvis man ikke spørger andre til råds, kræver det, at man bruger tid på at sætte sig ind i sagen, læser manualen eller henter hjælp på nettet. Men det er der ikke ret mange, der gør. Derfor er det klart, at mange bruger de samme funktioner, som de hele tiden har gjort,« siger Telenors markedsdirektør Peter Berg til 24Timer.

Teleanalytiker John Strand mener, at danskerne nok skal få tag på de avancerede funktioner med tiden på samme måde, som de fleste har lært sig at sende sms'er. Men han hæfter den langsomme indlæring sammen med mange danskernes generelle skræk eller manglende forståelse for it.

En undersøgelse fra IT- og Telestyrelsen viser, at hver femte dansker aldrig har brugt en computer.

Telenor vil forsøge at lokke flere danskere på det mobile internet ved at love dem gratis datatrafik på Facebook resten af året.
 

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse