Ansat får stordusør for piratafsløring

En tidligere ansat hos en britisk hostingforhandler har fået 10.000 pund i dusør for at afsløre firmaets omfattende brug af piratsoftware.

Artikel top billede

Producentorganisationen Business Software Alliance (BSA) har udbetalt en dusør på 10.000 engelske pund - cirka 90.000 kroner – til en ansat, som afslørede sin forhenværende arbejdsgiver – en britisk hostingforhandler - i brug af ulicenseret software. Dusøren svarer til ti procent af et økonomisk forlig, som BSA har indgået med firmaet, som har brugt ulicenseret software fra Microsoft og Adobe

BSA s undersøgelser mod firmaet blev udløst af et tip fra den tidligere ansatte . Ifølge BSA er forliget den største sag, man har afsluttet til dato.

Den tidligere ansatte siger ifølge engelsk CRN, at han frygtede, hvilke konsekvenser firmaets ulovlig brug af software ville have på hans fremtidige karriere.

»Som Microsoft it-professional er det min pligt at rapportere sager om ulicenseret software,« lyder det fra den anonyme whistleblower, som samtidig giver udtryk for sin overraskelse over den uventede dusør.

»Jeg havde ikke forventet at få så mange penge. Det er bestemt en ekstra motivation for andre som mig, der er frustrerede over en ledelse, der tror de kan få mere for mindre,,« siger den pågældende.

Chefen for BSAs complianceafdeling, Julian Swan, siger i en kommentar, at firmaer, der benytter ulovlig software, løber en stor risko for at skade både deres finanser og omdømme.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S