Lexmark halverer overskud og fyrer 275

Stigende skatteomkostninger og et svagt salg til private gør, at printer-gigantens overskud er 42 procent mindre i andet kvartal i år, når man sammenligner med samme periode sidste år. 275 Lexmark-medarbejdere må nu ud at lede efter nyt job.

En ekstra skatteregning på 53 millioner dollars (330 millioner kroner), betød at overskuddet i Lexmark faldt til 80 millioner dollar mod 137 millioner dollar sidste år. Regner man dog skatteregningen fra bliver overskuddet dog på 133 millioner dollars, og det er helt i tråd med hvad analytikere og Lexmark selv havde forventet for kvartalet.

I forbindelse med offentliggørelsen af kvartalsregnskabet meddelte Lexmark endvidere, at virksomheden har planer om at fyre 275 medarbejdere i løbet af det næste halve år. Hovedparten af fyringerne vil finde sted i Lexmarks hovedkontor i Lexington, USA. På årsbasis regner man med at fyringerne vil spare virksomheden for 23 millioner dollar.

Lexmarks omsætning steg med 2,8 pct. i kvartalet i forhold til sidste år, og det gav en omsætning på 1,28 milliarder dollar. Det skuffer analytikerne en smule, da de havde ventet en omsætning på 1,33 milliarder dollar.

I tredje kvartal forventer Lexmark igen kun en beskeden vækst. Man er bekymret for en række usikre forhold omkring markedet og der er risiko for en mere konkurrece på prisen.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse