TDC og T-Systems skal kæmpe om trådløst internet i danske IC-tog

DSB har i dag udpeget de to selskaber, der kan komme i betragtning, når der skal etableres trådløst internet i de danske IC-tog. Vinderne blev TDC og tyske T-Systems.

DSB har i dag udpeget to vindere af den projektkonkurrence, der skulle begrænse feltet af bejlere til at kunne tilbyde togpassagererne internetadgang. Vinderne blev danske TDC og det tyske T-Systems, der er et datterselskab under Deutsche Telekom. Det skriver Børsens nyhedstjeneste.

Vinderne af konkurrencen modtager hver 200.000 kroner, men det er endnu ikke afgjort, hvilket af de to selskaber, der får ordren på de trådløse netværksforbindelser i de danske IC-tog.

Bedømmelseskomiteen hos DSB siger i sin begrundelse om vinderne:

»De to vinderforslag kommer fra store leverandører, der allerede har god erfaring med at etablere enten hotspots eller internet i tog i udlandet. Begge konkurrencedeltagere vurderes til at kunne blive stærke partnere for DSB i forhold til opfyldelsen af DSB's forretningsvision omkring Internet i Tog.«

Med afgørelsen i dag er det oprindelige felt på seks selskaber - Ementor, IBM, Siemens, TDC, T-Systems og Unisys - reduceret til de to selskaber TDC og T-systems.

DSB vil nu indgå i en dialog med de to vindere for at undersøge mulighederne i forslagene og gennem konkrete forhandlinger nå frem til den bedste løsning og den endelige vinder. Det forventes, at DSB-passagererne på første klasse kan surfe trådløst allerede fra slutningen af 2005.

Det er gået stærkt med planerne om toge med hotspots. For lidt over et år siden afviste DSB over for ComON ideen om trådløst netværk i togene, men nu går de konkrete forhandlinger altså i gang. Udviklingen skyldes ikke mindst fremkomsten af det langtrækkende Wi-Max-teknologi.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS