IT Quality trodser krisen

Trods finanskrise og økonomisk tilbageslag fortsætter ordrene med at løbe ind hos konsulenthuset IT Quality, som har oprustet sit salgsteam.

Når krisen kradser, bliver private virksomheder og offentlige organisationer endnu mere opmærksomme på, hvor de kan spare omkostninger, og hvor de kan effektivisere og optimere deres forretning. Derfor er der ifølge konsulenthuset IT-Quality gode muligheder for at gøre forretning indenfor områder som blandt andet virtualisering, sikkerhed, infrastruktur og drift.

Ifølge IT Quality.direktør Allan Jørgensen er også automatisering af brugere, desktops og software interessante for både private virksomheder og offentlige organisationer, som vil effektivisere driften.

»Der er masser af potentialer i at sælge til virksomheder, som ønsker at effektivisere deres forretningsgange, så vi har svært ved at genkende billedet af et marked i krise. Selvfølgelig hører vi om kunder, som har det svært, men især det offentlige marked fortsætter sin udvikling af sine ydelser, og det åbner muligheder for os,« siger Allan Jørgensen til CRN.
 
IT Quality er netop blev en del af den offentlige indkøbsaftale SKI for andet år i træk.

»Det, at vi endnu en gang er kommet med i SKI-aftalen, betyder, at det er muligt for danske kommuner, regioner og staten at nedbringe deres it-omkostninger i en tid med ekstra fokus på omkostninger,« siger Allan Jørgensen.

Siden nytår har IT Quality i øvrigt oprustet sit salgsteam med tre nye medarbejdere. I november forlod den den hidtidige salgs- og marketingschef Niels Ishøj pludseligt virksomhed, efter kun to måneder i jobbet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job