Fujitsu: Vi sælger indirekte

Fujitsu afviser at sælge direkte til slutkunder og satser på den danske kanal.

Et direkte salg fra Fujitsu Technology Solutions til en britisk kunde har sat sindene i kog hos forhandlere på den anden siden af Nordsøen. Producenten har solgt 400 tablet-pc’er til det britiske tobaksfirma Imperial Tobacco uden at inddrage en forhandler til hverken levering eller installation af ordren. Ifølge det britiske nyhedssite Microscope har det fået forhandlere til at frygte, at Fujitsu fremover vil sælge endnu mere udenom forhandlerne.

I Danmark, kan Fujitsus forhandlere dog være trygge ved, at producenten vil være loyale overfor sine forhandlere.

»Vi har en strategi om at handle indirekte når det gælder PC’er, og der er ikke planer om at ændre på det, siger kanaldirektør i Fujitsu Technology Solutions, Lars Götzsche.

Eneste undtagelse fra reglen om det indirekte salg er den tidligere samarbejdspartner, Siemens, der stadig kan handle direkte hos Fujitsu, fortæller den danske kanaldirektør.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere