Lene Espersen revser EU-kollegaer for lognings-sløs

Den danske justitsminister skælder sine europæiske kolleger ud, fordi de endnu ikke lever op til EU's krav til logning.

Lene Espersen (K)er ikke tilfreds med, at mange EU-lande endnu ikke lever op til EU's krav om overvågning af telefoni og internet.

I denne uge mødtes EU's justitsministre i Lissabon for at drøfte Kommissionens seneste anti-terror-pakke, som bliver lanceret den 6. november, og her gav justitsministeren ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten en opsang til sine kolleger.

»Jeg har skældt mine kolleger ud. Jeg gider ikke høre på alle dem, der fører sig frem og råber op om nye initiativer. Når det kommer til stykket har de ikke orden i deres egen butik,« siger Lene Espersen.

Et af hendes eksempler er, at 16 lande endnu ikke har gennemført de regler fra 2005, der siger, at EU-landene skal overvåge telefoni og traffik over internettet. De 16 lande har brugt en juridisk bagdør, der udskyder ikrafttræden til 2009.

Danmark indførte per 15 september 2007 de nye bestemmelser, der siger, at teleudbydere skal logge deres internettraffik.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S