Regnefejl gav millionunderskud

Forhandleren Kal Data og Mobil er netop kommet ud med et underskud på over en million kroner.

Forhandleren Kal Data og Mobil leverede et underskud på over en million i 2005. Revisionen af selskabet fastslår, at der er betydelig usikkerhed om, hvorvidt selskabet overhovedet kan fortsætte driften, men det afviser selskabets direktør.

»Vi fortsætter, men udover det vil jeg ikke sige noget,« lyder det kortfattet fra direktør Brian Lykkebjerg Jørgensen.

I stedet henviser han til Dantalk kæden, som Kal Data og Mobil er en del af.

Direktøren for Dantalk Gudmund Sigurdsson har ikke selv set regnskabet fra Kal Data og Mobil.

»Brian Lykkebjerg har informeret mig om det store underskud, og vi tror der er tale om en bogføringsfejl,« fortæller Gudmund Sigurdsson.

Ifølge Dantalks direktør er Kal Data så lille et selskab, at det umuligt kan banke en gæld op på over en million kroner i løbet af et år.

»Jeg tror han (Brian Lykkebjerg Jørgensen red.) har sløset lidt med regnskabet. Der er tale om en menneskelig fejl, og nu kigger vi så på regnskabet sammen, så vi kan få rettet fejlene,« forklarer Gudmund Sigurdsson.

Kal Data og Mobil har kørt med underskud siden 2002. Det har dog aldrig oversteget 200.000 kroner.

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

PensionDanmark

Projektleder

Københavnsområdet

Quadsat ApS

Robotics Engineer

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S