Kort nyt: : Mermaid vil producere skærme. Nextbase ind hos Dansk Biludstyr

Mermaid starter egen produktion af skærme i Danmark. Dansk Biludstyr skal distribuere Nextbases transportable DVD-afspillere.

Mermaid: Danske Mermaid Technology vil fra nytår have egen produktion af instore-skærme i den østjyske by Galten. Det sker efter virksomheden i foråret mistede sin underleverandør, der var gået konkurs. Det skriver dagbladet Børsen. Nu har Mermaid overtaget fire medarbejdere samt en mindre mængde produktionsudstyr. På fabrikken i Galten skal de ansatte lave små serier af instore-skærme til Mermaids kunder, som typisk er detailkæder, der skal bruge skærmene til at reklamere i deres butikker.

Nextbase: Nextbase udnævner DBU Dansk Biludstyr A/S til certificeret distributør af Nextbase transportable
DVD-afspillere til bilbranchen. Nextbase er allerede godt kendt på det danske marked, men forskellige omlægninger henover vinteren gør, at Dansk Biludstyr sammen med LPAS, Lindgaard – Petersen A/S, i fremtiden kommer til at stå for distributionen til autobranchen.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse