Artikel top billede

Magirus på partnerjagt

Løsningsdistributøren Magirus vil udvide fokus og tage sikkerhed ind som et nyt ben. Nye forhandlere og flere ansatte bliver konsekvensen.

Officemanager Kim Snetrup fra Magirus står i dag med et team på otte løsningspecialister, der er stærke på WM-Ware og virtualisering. Men det er for snærvert.

»Hvis vi skal overleve, så skal vi ud og tilbyde endnu flere produkter - og her er security et af dem. Derfor er vi i snak med flere leverandører, der kan levere produkter til det virtuelle datacenter,« siger Kim Sneftrup.

Security-området er interessant for Magirus, fordi det ligger tæt op ad virtualisering, hvor Magirus har spidskompetencerne i dag. Danmark er også det eneste land, hvor Magirus ikke har en sikkerhedsportefølje.

»Men som det ser ud lige nu, er jeg ikke interesseret i at blive en sikkerhedsdistributør med 20-30 forskellige leverandører i porteføljen.. Lige nu er vi i snak med fire til fem leverandører, der kan komplettere den portefølje, vi har i dag,« siger Kim Seftrup.

Den nye satsning betyder, at Kim Sneftrup vil ud og hente flere ansatte, når han får producentaftalerne i hus.

Nye leverandører betyder nye teams. For de otte mand vi har i dag, skulle gerne bevare der fokus på virtualisering. Så vi kommer til at ansætte her midt i krisen. I takt med at kontrakterne falder på plads vil vi ansætte nye folk med de rigtige kompetencer,« siger Kim Sneftrup.

Samtidig med at han udvider forretningen på produktsiden, vil KimSneftrup også ud og kapre nye forhandlere.

»Vi skal i hvert fald øge antallet af forhandlere med 50 procent. Det giver sig selv, når vi kommer ind på nye produktområder,« siger Kim Sneftrup.

I den forbindelse understreger han, at ingen forhandler for lille.

»Vi søger forhandlere, som sælger disse produkter eller gerne vil. Vi kan hjælpe dem i gang. De skal selv sørge for, at få deres egne konsulenter, fordi vi ikke vil konkurrere med vores andre forhandlere. Men vi sidder gerne med i hele salgscyklus,« siger Kim Sneftrup.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere