Hård konkurrence sikrer Actebis-køb

Konkurrencestyrelsen godkender Actebis? køb af Ingram Micro, fordi der stadig vil være en underskov af små distributører og forhandlere er klar til at skifte leverandør.

Selv om Actebis’ overtagelse af Ingram Micro har skabt en gigant, der sidder på knap en tredjedel af distributør-markedet, har Konkurrencestyrelsen godkendt fusionen. Det sker efter Konkurrencestyrelsen har undersøgt it-markedet. Med fusionen vil det nye Actebis have omkring 30 procent af det danske it-distributionsmarked.

Konkurrencestyrelsen har forud for fusionen spurgt en række it-forhandlere, og svarene er i anonym form blevet offentliggjort af styrelsen. Halvdelen mener, at der stadig vil være masser af konkurrence, når to af de største distributører bliver til en. Resten frygter højere priser og at de mindre forhandlere kommer i klemme, især, når der skal gennemføres store handler.

Styrelsen indrømmer, at det nye store Actebis kan give anledning til at ringe med monopolklokkerne,
da der »der er tale om, at den i forvejen største aktør på markedet overtager en af de største øvrige aktører«. Men alligevel bliver fusionen godkendt, fordi fusionen ikke vil gøre det muligt for Actebis at misbruge en monopolstilling på det danske marked lyder det.

Det er fordi it-forhandlerne ikke føler sig bundet til deres distributør. Alle svar på styrelses spørgsmål om, hvad de vil gøre, hvis distributørpriserne stiger med mere end fem-ti procent afslører, at forhandlerne vil finde en anden grossist eller købe direkte hos producenterne.
Samtidig erkender forhandlerne, at de i stor stil også handler i udlandet.

Derfor tror styrelsen, at forhandlerne hurtigt vil finde en anden distributør, hvis Actebis misbruger sin stilling på markedet.

Se hele artiklen i CRN-bladet der udkommer idag onsdag.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere