2C Change vil vækste i København efter millionoverskud

Østjysk SAP-hus fik et overskud på 14 millioner kroner sidste år. Nu er københavner-kontoret blevet udvidet, for kunne følge med antallet af nye kunder.

SAP-konsulenthuset 2C Change med hovedkontor i Horsens fik sidste år et overskud på 14 millioner kroner før skat ud af en omsætning på 167 millioner kroner. Dermed har den østjyske virksomhed tjent i alt 40 millioner kroner før skat siden virksomheden blev stiftet i slutningen af 2002.

Det er dog ikke nok for den østjyske virksomhed. Væksten har fået 2C Change til at udvide deres hjemmebane til også at omfatte Norge, og i marts måned flyttede virksomheden deres københavnerafdeling til større lokaler i Hvidovre.
 
Omsætningen skal dog stige endnu mere, hvis det står til den administrerende direktør Nicolaj Vang Jessen. Virksomheder har i de seneste år sat penge i udvikling af forretningen, og derfor regner Nicolaj Vang Jessen med, at 2C Change vil fortsætte væksten fremover.
 
»Massive investeringer er grunden til, at vores bundlinje ikke er vokset så meget. Til gengæld har samme investeringer resulteret i en stærk og stabil tilgang af både kunder og medarbejdere, og vi har derved lagt en godt fundament for yderligere vækst i de kommende år,« siger Nicolaj Vang Jessen.
 
2C Change er en »full service provider« indenfor SAP. I 2006 slog forhandleren sig sammen med konkurrenten Opus It, og det skabte en virksomhed, der har imponeret SAP. I de seneste år er virksomheden blevet guldpartner og er hædret med titlen som bedste nordiske partner.



Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere