Byggeplaner for Obama-helikopter lækket

Et sikkerhedsfirma hævder at tophemmelige planer for den amerikanske præsidents nye superhelikopter er lækket gennem et fildelingsnetværk og landet i Iran.

Det amerikanske sikkerhedsfirma Tiversa har angiveligt fundet et tophemmeligt dokument med konstruktionstegninger for den amerikanske præsident Obamas nye superhelikopter Marine One på en iransk IP-adresse.

Dokumentet stammer tilsyneladende fra en underleverandør til det amerikanske forsvar og Tiversa mener, at filen er lækket fordi en af selskabets medarbejdere har installeret et fildelingsprogram uden at være klar over de sikkerhedsrisici, der er forbundet med det.

»Vi fandt ud af, hvor informationerne kommer fra. Vi ved helt præcis, hvilken computer de kommer fra. Jeg er overbevist om, at det er pinligt for denne person og måske koster det en fyring, men vi ved hvor de kom fra og hvor de blev sendt hen,« siger den pensionerede general Wesley Clark, der nu er rådgiver for Tiversa, i et interview med WPXI.

Marine One bruges altid som betegnelse for den helikopter, som transporterer den amerikanske præsident. Der er tale om en hel flåde med 28 helikoptere, og den samlede pris for de nye modeller, der skal bygges hos Lockheed Martin, menes at ligge på næsten 70 milliarder kroner.

De gamle Sikorsky modeller er mere end 40 år gamle og skal udskiftes med en ny generation, der blandt andet skal give større sikkerhed og længere rækkevidde. Men kritikere mener at omkostningerne er alt for høje - blot én af helikopterne koster det samme som præsidentens to Air Force One fly.

Tiversa fortæller at man har informeret det amerikanske forsvarsministerium Pentagon om lækagen og firmaet advarer nu mod de sikkerhedsrisici der er forbundet med fildelingsprogrammer. Men der er stadig en lang række åbne spørgsmål i sagen.

Tiversa sælger selv software som overvåger fildelingsnetværk og firmaet har dermed en interesse i at kaste søgelyset på p2p-tjenester som Gnutella, LimeWire og Bearshare, som ifølge firmaets chef Bob Boback kan være brugt til at sprede det tophemmelige dokument.

Det er uklart hvordan dokumentet er landet på fildelingstjenesten i første omgang. Tiversa antyder, at angriberne kan have udnyttet et form for sikkerhedshul i Gnutella-klienten. Og Tiversa har heller ikke forklaret, hvordan dokumentet kan knyttes til en ip-adresse i netop Iran.

Men ifølge Bob Boback er det kun toppen af isbjerget - han fortæller i et interview med CNET at der er titusindvis af fortrolige filer på nettets p2p-netværk.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S