Måske billigere iPods på vej

Når Apple lancerer sin iPhone 3G til en lavere pris end den gamle EDGE-baserede, kan det skabe ubalance i styrkeforholdet mellem iPhone og iPod. Flere iagttagere venter derfor nye iPods i sensommeren, til lavere priser.

Apple er ved at gøre klar til at lancere iPhone 3G i en række lande verden over, og det til en langt lavere pris en den gamle EDGE-baserede model.

Eksempelvis vil amerikanerne kunne købe en 8Gb iPhone, med indbygget iPod, for 199 dollars, mens en iPod touch fortsat koster 299 dollars. Det gør at mange iagttagere og analytikere stiller spørgsmålstegn ved om ikke der kan være nye iPods på vej, til lavere priser.

Ifølge rygtesiden AppleInsider, der refererer til en rapport fra analytikere fra Lehman Brothers, så kommer der nye iPods til august eller september og de ventes alle at få en prisjustering i nedadgående retning, især iPod touch ventes at få et skub nedad, for at modellen fortsat kan være et reelt alternativ til iPhone 3G.

"Vi tror Apple vil være nødt til at repositionere iPod touch-produktet til september, nu hvor iPhone-produktionsprisen er faldet. Vi forventer at iPod touch vil blive udsat for markant kanibalisering fra en lavere prissat iPhone", konkluderer Lehman Brothers.

Der er dog intet der tyder på at Apple med deres iPhone kanibaliserer iPod-markedet indtil videre. De fleste analytikere regner nemlig med, at Apple vil kunne sælge mellem 9,5 og 11 millioner iPods i indeværende kvartal, et tal der vil understrege Apples markedsledende position på musikafspiller-markedet.

Særligt godt går det netop nu med salget af iPod touch i USA, hvilket skyldes et nyt "Back-to-school-program, hvor man får en gratis iPod touch sammen med en ny Mac.

De fleste analytikere peger på en fremgang i iPod-salget på to procent i forhold til sidste år.

Læses lige nu

    Csis Security Group A/S

    Junior Software Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    SOS International

    IT Procurement Manager

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS