SMG: Intel begrænsede vores indtjening

SMG´s direktør Ole Mortensen har store forventninger til fremtiden til trods for tabet af Intel. Distributøren regner med at skiftet vil give både højere omsætning og fortjeneste i fremtiden.

SMG kommer til at bruge de næste 14 dage på at udfase Intels produkter. Den nordjyske distributør er allerede godt i gang med at finde nye leverandører på desktopsiden, mens SMG har valgt Supermicro på serverområdet.

»Vi er i gang med at udvælge en række partnere, der kan levere cpu-er til os,« forklarer Ole Mortensen, der er SMG´s direktør.

Ifølge direktøren kan SMG rent faktisk finde Intelprodukterne billigere gennem de officielle kanaler end hos Intel.

»Intels regelsæt betød, at vi ikke altid kunne sælge, hvad vi ville. Nogle gange kunne Intel ikke levere, mens producenten andre gange sendte for mange produkter ud i markedet,« siger Ole Mortensen.

Intels fremgangsmåde har haft stor betydning for SMG og Ole Mortensen forventer klart, at SMG fremover vil kunne hæve både indtjening og omsætning.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere