Rådgivning om vand- og elforbrug og miljørigtige indkøb vil fortsat være en del af Wupti.coms forretningsprofil. Det siger administrerende direktør Torben Mouritsen i forbindelse med offentliggørelsen af selskabets tredje årsregnskab.
Wupti blev i 2006 startet af det østjyske energiselskab NRGi, som på det tidspunkt slog på, at man via Wupti ville give sine kunder lettere adgang til at købe energieffektive produkter, hvad enten det drejede sig om it-varer, sparepærer, vaskemaskiner eller køleskabe.
Men selv om Wupti i mellemtiden har udvidet ejerkredsen til at omfatte Leasy-koncernen holder man ifølge Torben Mouritsen fast i missionen om at sælge energieffektive produkter.
»På vores hjemmeside kan kunderne sortere deres søgeresultater efter hvad det koster i kroner og øre at have de enkelte produkter i drift, når det gælder for eksempel forbrug af vand og el. Det har vist sig at være efterspurgt blandt forbrugerne, og så er det også kommercielt interessant for os. Det er ikke det, der bærer vores forretningsgrundlag, men vi satser på at synliggøre, hvad det koster at bruge produkterne, og så må forbrugerne selv afgøre, hvad de vil købe. Så på den måde missionerer vi ikke over for vores kunder,« siger Torben Mouritsen.