Hårde straffe i sag om moms-karruseller

Syv personer blev i dag idømt ubetingede fængselstraffe på mellem 2,5 og seks år for at have lænset den danske stat for 190 millioner kroner. Svindlen foregik ved hjælp af momskarruseller med mobiltelefoner og it-komponenter.

Tolderne gjorde store øjne, da de en sommerdag i 2004 i Københavns Lufthavn foretog en rutinekontrol af et stort parti CPU'er importeret fra Singapore af det danske firma Network Trading ApS. Varepartiet skulle ifølge transportdokumenterne indeholde CPU'er med en samlet værdi i den høje millionklasse, men da tolderne kiggede efter, var alle æskerne tomme.

Network Trading havde uheldigvis betalt for CPU'erne forud, så nu stod firmaet altså med et kedeligt tab.

På sin adresse på et kontorhotel i Glostrup havde det kun få måneder gamle Network Trading formået at oparbejde en formidabel omsætning på hele 360 millioner kroner gennem import og videre-salg af CPU'er og andre it-komponenter - i branchen kaldet broker-handel.

Selskabet endte med at skylde det danske skattevæsen 90 millioner kroner i manglende momsbetalinger, men de penge kunne man desværre ikke betale, for efter fupnummeret med de tomme æsker var Network Trading gået konkurs.

Samme år blev firmaet Roxy World Trading i Roskilde, der også beskæftigede sig med brokerhandel med CPU'er og mobiltelefoner, ofre for et røveri, der fik politiet til at undre sig. Røveriet var omgæret af så mange underlige detaljer, at politiet begyndte at mistænke ejerne af firmaet for at være i ledtog med røverne. Disse slog ved et utroligt held til hos Roxy selv samme aften som firmaet modtog et usædvaligt stort parti CPU'er, der repræsenterede en værdi af 11 millioner kroner. Røveriet, eller hvad det nu var, fik selskabet til at gå konkurs med en anseelig momsgæld.

En håndfuld danske selskaber, der alle beskæftigede sig med brokerhandel med mobiltelefoner og it-komponenter, gik konkurs inden for samme korte periode. De havde en samlet gæld til staten på over 190 millioner kroner.

Hos Skats svindelkontor kaldte man sagen for "Gul feber", da mange af selskaberne primært havde handlet med forretningspartnere i Singapore og Hongkong.

Året efter gik Statsadvokaturen for Særlig Økonomisk Kriminalitet - også kaldet bagmandspolitiet - ind i sagen, og for et år siden blev der rejst tiltale mod otte mennesker, som politiet mente var medskyldige i momskarruselsvindel.

En af de anklagede var en mand fra Singapore, som gennem Interpol blev anholdt på en feriertur i Paris. En anden var danskeren Martin Mathiassen, der stod bag selskabet Solid Trading. Han nåede at gå under jorden, inden lovens lange arm blev lang nok, og hans sag blev derfor udskilt til en selvstændig sag. De tilbageværende syv personer modtog i dag dommen.

Domsmandsretten i Københavns Byret idømte dem fra to et halvt år til seks års ubetinget fængsel. Retten fandt det nemlig bevidst, at de var skyldige i en »meget omfattende, systematisk og professionelt udført« momssvindel.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere