Typosquattere kan blokeres for evigt

Nye regler skal gøre det sværere for typosquattere at spekulere i stavefejl i danske netnavne.

Fra den 1. juli træder nye regler i kraft, som betyder at såkaldt typosquattede .dk-domænenavne permanent kan blokeres. Navnene fjernes permanent fra listen af registrerbare domænenavne. Ifølge en rapport udarbejdet af STOP-tps vil dette spare dansk erhvervsliv for et to-cifret millionbeløb i tabt omsætning og unødige omkostninger.

Hos advokatfirmaet Maqs Law Firm er man meget begejstret for de nye regler.

”Dette er banebrydende og historisk. Vi har ført en lang række sager for bla. Google, hvor typosquattere har udnyttet stavefejl til at misbruge klienternes varemærke. Med de nye regler kan rigtig mange virksomheder langt om længe slippe for denne endeløse jagt mod domæne piraterne,” siger advokat Peter Gustav Olson.

Siden 2005 har Danmark haft regler om at suspendere og slette typosquattede domænenavne. Til gengæld har en permanent blokering ikke været mulig. Erfaringen har derfor vist, at suspenderede domænenavne ofte blev genregistreret af typosquattere - i visse tilfælde op til flere gange - og varemærkeindehaver kunne dermed begynde forfra med yderligere retssager og omkostninger til følge.

Men de nye regler betyder altså, at krænkende domænenavne kan suspenderes, blokeres og fjernes for evig tid.

Typosquatting betyder at man udnytter stavefejl ved indtastning af en internet-adresse. F.eks hvis en internet-bruger vil tilgå tastefejl.dk, og ved et uheld kommer til at skrive tatsefejl.dk eller tastefelj.dk i browseren. Dette udnytter typosquatteren til at registre de to sidstnævnte domænenavne, og på den måde bliver internetbrugeren ledt til typosquatterens hjemmeside.

 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere