Milliongage til SKI-direktør

Direktør Søren Jakobsen tjener årligt 1,9 millioner i jobbet som SKIs topchef. Men lønninger og honorarer for SKIs bestyrelse og menige medarbejdere er heller ikke helt dårlige.

Det kan meget vel være, at kommuner, regioner og staten får en økonomisk gevinst ud af at købe varer og tjenesteydelser gennem Statens og Kommunernes Indkøbs Service (SKI) og de såkaldte SKI-aftaler. Men det er helt sikkert at både bestyrelse, direktører og menige medarbejdere SKI scorer ganske pæne honorarer og lønninger for deres arbejde med at strømline de offentlige indkøb. Det fremgår af SKIs netop offentliggjorte årsregnskab for 2009.

Topscoreren på SKIs lønningsliste er den administrerende direktør Søren Jakobsen, som med løn og bonusordning samlet nåede op på godt 1,9 millioner kroner i årsløn. Meddirektør Niels Frederiksen måtte til sammenligning nøjes med knap 1,3 millioner kroner i lønningsposen.

I den seks mand store bestyrelse hæver bestyrelsesformand Jørgen Clausen årligt 200.000 kroner, som han kan lægge oveni sin løn som kommunaldirektør i Odense kommune. Næstformand Steen Strøm Carstensen, der til daglig passer et chefjob i A.P. Møller-koncernen, får godt 100.000 kroner for sin ulejlighed, og i alt løber betalingen til bestyrelsen op i 650.000 kroner

Trækker man hyren til direktører og bestyrelse ud af det samlede regnestykke lå den gennemsnitlige månedsløn for menige medarbejdere i SKI – fra kantinemedarbejder og receptionist til diverse konsulenter, chefer og mellemledere – på 50.000 kroner. Tilsammen løb SKIs lønudgifter i 2009 op i 52 millioner kroner til de 74 ansatte.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere