Xerox vil tilbage på SMB-markedet

Med lanceringen af tilsammen 21 nye printere og multifunktionsmaskiner har Xerox omorganiseret sin produktlinje. Nu vil Xerox ikke længere kun satse på sit traditionelt stærke segment, de store virksomhedskunder, skriver det tyske Computer Reseller News.

Fremover skal betydelig mere prisvenlige produkter for små virksomheder slippes løs på markedet. Det er dog ikke Xerox' mål selv at sælge disse produkter til kunderne, sagde Anne Mulcahy ved præsentationen af de nye produkter i New York før weekenden.

Mulcahy vil satse på markedskompetencen hos Xerox Partnerne, og hun bekender sig tydeligt til den indirekte forretningsmodel, fordi det er partnerne, som ifølge Mulcahy gør det muligt for Xerox at få adgang til konsumenter, hjemmekontorer og små virksomheder.

Denne model er allerede fuldt udbygget i Tyskland, og nu skal den benyttes som forbillede for andre europæiske lande og for det amerikanske marked, skriver brancheavisen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere