Det er svært at se berettigelsen for de uafhængige mobilforhandlere på erhvervsmarkedet. Efter Dkmobilcenter kollapsede i februar, er det ingen uafhængige mobilforhandlerkæder tilbage på det danske erhvervsmarked.
»Forhandlerne har altid villet give udtryk for, at de ville servicere erhvervsvirksomheder og kunne noget, som operatørerne ikke kunne, men mange forhandlere har ikke været i stand til at vise mig deres eksistensberettigelse,« siger teleanalytiker John Strand.
Uanset om en forhandlerkæde opfatter sig som erhvervssælger, har en stor del af omsætningen alligevel kommet fra privatsalg, og i takt med at privatkunder i højere grad køber direkte hos teleselskaberne er salgsvolumen forsvundet hos forhandlerne. I stedet for at satse på de uafhængige erhvervsmobilforhandlere som Dkmobilcenter har teleoperatørerne presset dem ud af markedet fordi man ville undgå illoyale sælgere, der havde to eller tre forskellige mærker at vælge mellem.
»Operatørerne har satset på deres egne butikker med direkte salg fordi de derved har kontrol over distributionen,« vurderer John Strand.
De store erhvervskunder har heller ikke været interesseret i en uafhængig forhandler. De ville have en leverandør, der kunne tilbyde hele telepakkeløsninger, og det har kun efterladt små og mellemstore virksomheder til de frie kæder.
»Store virksomheder sender deres telebehov i udbud direkte hos operatørerne, så det marked, som de uafhængige forhandlere kan servicere, er blevet mindre og mindre,« lyder det fra John Strand.
Et af de tiltag, som Dkmobilcenter forsøgte sig med for at få fat i markedet var at bruge lokale forhandlere som arme og ben ved serviceopgaver ude hos kunderne. Og det får indehaver Lars Rasmussen, fra CBC-forhandleren LB Datatek i Fredericia til at beklage Dkmobilcenters forsvinden.
»Det er ærgerligt at Dkmobilcenter gik konkurs, for Connie Duedahl [stifter og direktør i Dkmobilcenter, red.]ville nogle gode ting, hvor vi skulle arbejde sammen og levere service onsite,« siger indehaver Lars Rasmussen, fra CBC-forhandleren LB Datatek i Fredericia.
Men servicetiltaget var ikke nok for at redde kæden. John Strand vurderer, at en uafhængig mobilforhandlerkæde skulle have udviklet nogle bedre koncepter for at få succes i Danmark.
»De uafhængige kæder skulle have haft udkørende sælgere der var bedre i stand til at rådgive og så skulle de have boet i et større land,« vurderer teleanalytiker John Strand.
Hverken Dkmobilcenters Connie Duedahl eller Telekædens Rolf Ovesen ønsker at udtale sig til crn.dk om den indbyrdes konflikt, der blev anledningen til bruddet mellem dem og Dkmobilcenters efterfølgende konkurs.