Bagmændene bag firmaerne SPS Dataelectronik, HBS Data og Zip Electronik fik fængsels- og bøde-straffe samt udvisning, da de i sidste uge blev dømt for momssvindel, skriver Computerworld Online.
De to svenskere, 35-årige Mikael Närholm og 49-årige Peter Nybom, blev idømt henholdsvis tre og et års fængsel. Närholm blev desuden udvist fra Danmark for bestandig mens Nyholm blev udvist for fem år.
»Vi troede, at vi havde fået bugt med problemet (momskaruseller, red), men nu er det altså igen blusset op. Det er et område, der vokser, og det bekymrer mig. Derfor er det godt at konstatere, at domstolene reagerer så kontant, som de har gjort i denne sag,« siger statsadvokat Henning Thiesen, der er chef for Statsadvokaten for Særlig Økonomisk Kriminalitet (SØK), til Computerworld Online.
SPS Datalectronik blev erklæret konkurs i september i år under forhold, der fik kammeradvokaten til at betegne selskabet som oplagt part i en momskarrusel.
»Dataelectronik ligner et typisk momskarruselfirma, når man kigger på forholdet mellem dets købspriser og salgspriser - der er et næsten klassisk misforhold mellem de to,« lød det dengang fra Boris Frederiksen fra kammeradvokaten.
Selskabet havde en momsgæld på omkring fem millioner kroner, men de penge blev i stedet overført til Peter Nyboms private konti i Thailand.
Som omtalt i tidligere numre af CRN har tre andre it-brokerfirmaer i løbet af 2004 til sammen tørret ToldSkat for over 130 millioner kroner i løbet af i år. De tre selskaber, Network Trading, Solid Trading og Roxy Trading, har tilsyneladende ingen forbindelse til de to svensk-drevne karruseller.