Topnordic vinder igen statslig indkøbsaftale og Fujitsu taber

Dell, Lenovo og Topnordic/HP skal sælge pc´er til staten. Fujitsu Siemens taber igen, men får lov at sælge servere og storage.

Sidste år vakte det røre i it-branchen, da Finansministeriet gav en lille håndfuld firmaer monopolagtig status som eneleverandører af blandt andet kopimaskiner og printere - mens alle andre firmaer blev holdt ude fra det statlige marked.

I en ny udbudsrunde, som netop er afsluttet, har staten udvalgt tre leverandører for flere af de forskellige it-områder, mens man nøjes med at tildele leverandørrettighederne til et enkelt firma på tele-områderne.

Dermed er Telenor med Cybercity blevet eneleverandør af alt, hvad der hedder telefoni til statslige virksomheder.

Det gælder også hjemmearbejdspladser, som er genstand for en særlig kontrakt.

På området datakommunikation er det TDC, der er løbet med sejren.

Fujitsu Siemens blev under megen presseomtale afvist fra pc-udbuddet i sidste års runde, da Finansministeriet mente, at en af de ultrabærbare pc'er, selskabet havde budt ind med, var to millimeter for tyk. Det fik Pc-producenetn til at slæbe ministeriet for Klagenævnet for udbud, hvor man fik delvist medhold. Men lige meget hjalp det: Fjujitsu Siemens er heller ikke med denne gang i det eksklusive selskab af pc-leverandører til staten. Her er de tre firmaer, der har eneret til at sælge pc'er, stadigvæk Dell, Lenovo og Topnordic/HP.

Fujitsu Siemens har dog fået lidt oprejsning: Selskabet er kommet med på server- og storagekontrakterne, som respektivt skal deles med HP og Dell samt med Hitachi og Dell.

Indkøbsaftalerne er forpligtende for staten, mens selvejende institutioner og kommuner frivilligt kan tilmelde sig én eller flere af statens indkøbsaftaler. Kontrakterne træder i kraft ved årsskiftet.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest