Comitel nægter forbindelse til momssvindel

Sagen mod Comitels tidligere direktør Klaus Hansen er begyndt ved retten i København. Han står sammen med syv andre tiltalt for momssvindel for cirka 190 millioner kroner.

Danske Comitel har tætte forbindelser til Danmarkshistoriens største sag om momskarruseller. Sagen er netop gået i gang ved Købenshavns byret, hvor otte personer sidder tiltalt for momssvindel for omkring 190 millioner kroner, det skriver Jyllands-Posten i dag.

Ifølge Bagmandspolitiets anklageskrift er Comitel Internationals tidligere direktør Klaus Hansen tiltalt for skyldnersvig af særlig grov beskaffenhed.

Personligt mener Klaus Hansen ikke, at der er noget at komme efter.

»Det er klart, at jeg er voldsomt chokeret. Jeg har ikke haft noget kendskab til momssvindel,« siger Klaus Hansen til JP.

Klaus Hansen er den eneste fra Comitel, der er tiltalt i sagen. Comitels danske direktør, Peer Kølendorf afviser ligesom Klaus Hansen, at have haft noget kendskab til, at Comitels selskaber skulle have været en del af en momskarusel. Den eneste forklaring han kan se, er at brokeren er blevet udnyttet uden selv at være klar over det.

Peer Kølendorf besluttet i august i år at lukke Comitel brokerforretningen helt ned. Beslutningen kom som følge af, at SKAT indførte en regel om solidarisk hæftelse ved momskarruseller. I den forbindelse udtalte Peer Kølendorf sig til CRN:

»Det er blevet for usikkert og for broget. Vi ved ikke, hvad der sker i den anden ende af en handelskæde, men kan læse om, at momssvindel er i stigning specielt i England. Og med den nye lovgivning om solidarisk hæftelse i Danmark har jeg vurderet, at risikoen er for stor.«

Mens brokerforretningen rent omsætningsmæssigt har været stærkt dominerende, har Comitel-koncernen, flere andre ben at stå på. Koncernen er fortsat aktiv indenfor almindelig distribution af mobiltelefoner og beslægtet udstyr lige som flere nye forretningsområder indenfor mobiltelefoni er under udarbejdelse.

Comitels brokerforretning havde fem ansatte og omsatte for 2,5 milliarder i 2005.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere