Comitel nægter forbindelse til momssvindel

Sagen mod Comitels tidligere direktør Klaus Hansen er begyndt ved retten i København. Han står sammen med syv andre tiltalt for momssvindel for cirka 190 millioner kroner.

Danske Comitel har tætte forbindelser til Danmarkshistoriens største sag om momskarruseller. Sagen er netop gået i gang ved Købenshavns byret, hvor otte personer sidder tiltalt for momssvindel for omkring 190 millioner kroner, det skriver Jyllands-Posten i dag.

Ifølge Bagmandspolitiets anklageskrift er Comitel Internationals tidligere direktør Klaus Hansen tiltalt for skyldnersvig af særlig grov beskaffenhed.

Personligt mener Klaus Hansen ikke, at der er noget at komme efter.

»Det er klart, at jeg er voldsomt chokeret. Jeg har ikke haft noget kendskab til momssvindel,« siger Klaus Hansen til JP.

Klaus Hansen er den eneste fra Comitel, der er tiltalt i sagen. Comitels danske direktør, Peer Kølendorf afviser ligesom Klaus Hansen, at have haft noget kendskab til, at Comitels selskaber skulle have været en del af en momskarusel. Den eneste forklaring han kan se, er at brokeren er blevet udnyttet uden selv at være klar over det.

Peer Kølendorf besluttet i august i år at lukke Comitel brokerforretningen helt ned. Beslutningen kom som følge af, at SKAT indførte en regel om solidarisk hæftelse ved momskarruseller. I den forbindelse udtalte Peer Kølendorf sig til CRN:

»Det er blevet for usikkert og for broget. Vi ved ikke, hvad der sker i den anden ende af en handelskæde, men kan læse om, at momssvindel er i stigning specielt i England. Og med den nye lovgivning om solidarisk hæftelse i Danmark har jeg vurderet, at risikoen er for stor.«

Mens brokerforretningen rent omsætningsmæssigt har været stærkt dominerende, har Comitel-koncernen, flere andre ben at stå på. Koncernen er fortsat aktiv indenfor almindelig distribution af mobiltelefoner og beslægtet udstyr lige som flere nye forretningsområder indenfor mobiltelefoni er under udarbejdelse.

Comitels brokerforretning havde fem ansatte og omsatte for 2,5 milliarder i 2005.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,