Oracle var ude efter Navision

Larry Ellison har afsløret, at Oracle også var interesseret i Navision, men opkøbsplanerne blev opgivet til fordel for den høje ende af markedet.

I 2002 købte Microsoft det danske softwarehus Navision for knap 12 milliarder kroner. En lækker godbid som også Oracle havde kig på. Det fortalte Larry Ellison for nyligt til en gruppe journalister.

»Vi overvejede på et tidspunkt, om vi også skulle bevæge os ned i den lavere ende af markedet eller om vi skulle forsøge at bevæge os opad,« siger Larry Ellison ifølge Børsen.

Blandt de virksomheder som vakte Oracles interesse var danske Navision og britiske Sage. Det britiske ERP selskab Sage var sidst fremme i medierne, da virksomheden tabte budkrigen om Visma til engelske HG kapital.

Oracle valgte at satse på den høje ende af markedet og har over de sidste to år opkøbt over 20 virksomheder til en samlet pris langt over 100 milliarder kroner.

»Det vigtigste for os dengang og nu er at koncentrere os om at slå SAP i et industri-område ad gangen,« forklarede Larry Ellison.

Derfor vil Oracles fokus også fremover gå på den høje ende af markedet.

Timengo DPG

Teknisk Support Lead

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist - Beskyt Danmark med os i PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Management i frontlinjen hos PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Danske CIO’ers evner i strategi og eksekvering er afgørende for succes med generativ AI

Ny rapport varsler risiko for, at vi i Norden sakker bagud på teknologier med de mest markante potentialer. CIO’erne bliver afgørende for succes.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job