Mamut køber op i Danmark.

Den norske ERP-udbyder Mamut har overtaget danske ServiceSuite

Mamut bliver formedelst 2,3 millioner kroner indehaver af en komplet, danskudviklet virksomhedssuite i ministørrelse samt et kundekartotek med et ukendt antal SMB-kunder.

Sælgeren er det lille firma Unitix på Frederiksberg, der drives af Nicolai Uhrbrand Maule og Uffe Andersen.

ServiceSuite inkluderer funktionalitet for mobil salgsstøtte, e-handel, booking og planlægning og vil blive en komponent i det fremtidige Mamut Business Network, oplyser Mamut i en pressemeddelelse.

»Købet styrker Mamuts position i SMB-markedet hvor vi nu kan tilbyde en ny mobil salgsstøtteløsning,« siger Mamuts topchef Eilert Hanoa.

Han vil lancere ServiceSuite i Norge, Sverige, Danmark, Holland, Storbritannien og Irland i løbet af 2006 både som en integreret del af Mamut Business Network og som en selvstændig løsning.

Hidtil har ServiceSuite haft kunder i Danmark, Sverige og Norge.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere