Artikel top billede

Atea åbner kursuscenter i Aalborg

Nordjyske Atea-kunder får kortere vej at køre, når forhandleren i næste måned åbner nyt kursuscenter i Aalborg.

Atea forsøger nu at puste nyt liv i kursusmarkedet ved at åbne et lokalt kursuscenter i Aalborg. Atea har i forvejen to kursushuse i henholdsvis Ballerup og Århus, men ifølge chefen for forhandlergigantens nordjyske kompetencecenter, Jørn Lundsgaard, har man efter en test konstateret, at der er et hul i kursusmarkedet, som man nu vil søge at udfylde via det nordjyske kontor.

»Vi har vi i det sidste stykke tid testet ideen i midlertidige lokaler, og efter kort tid stod det klart, at der er et hul i markedet på dette område. Mange af vores kursister har efterspurgt lokale kurser. Det er immervæk en lettelse at kunne slippe for to en halv times transport dagligt, når du bor i Nordjylland og skal på kursus,« siger Jørn Lundsgaard.

På længere sigt er det målet at dække Danmark med Ateas egne kursuslokaler - både fysiske og mobile. Kurserne vil henvende sig til mange typer af brugere i virksomhederne, og de vil spænde fra teknisk tunge kurser i fx Microsoft SQL2008, VMware og Cisco til mere brugerrettede kurser i Office-pakken, projektledelse og personlig udvikling.

»Vores forventning er at tilbyde kurser 40 uger om året med syv deltagere i gennemsnit. Og så har vi selvfølgelig en tro på, at åbningen i Nordjylland vil trække mange af de virksomheder til, som normalt udsætter eller skærer ned på deres kurser, fordi transporten har gjort det besværligt og dyrt for medarbejderne,« siger uddannelseskonsulent Thomas Frost fra Atea i Aalborg.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis