Solidt regnskab fra Datacon

Enterprise-forhandleren ser lyst på fremtiden efter kraftig vækst i omsætningen og overskud før skat på 6,7 millioner kroner.

Et nærmest pletfrit regnskab fra enterprise-forhandleren Datacon viser et solidt overskud før skat på 6,7 millioner kroner og en omsætningsvækst på 40 procent. Til sammenligning havde Datacon året før et overskud på 6,3 millioner kroner.

I alt sendte Datacon varer og ydelser for cirka 150 millioner kroner ud til kunderne i regnskabsåret, der blev afsluttet 30. juni.

Siden afslutnignen af det aktuelle regnskab har Datacon fortsat kursen med opkøb opkøbt resterne af den krakkede konkurrent Kerfi. På den baggrund forventer direktør Jan Misser fortsat fremgang i det indeværende år med 75 procents vækst i omsætningen og 40 procents vækst i overskuddet.

»Vi er yderst tilfredse med udviklingen. Vi er nu næsten 100 medarbejdere og står dermed godt rustet til den konsolidering, som vil fortsætte med forøget styrke i 2009,« siger Jan Misser.

Læses lige nu

    Everllence

    Head of Embedded Software Engineering

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Udvikler

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse