Aftale skal gør Linux egnet til netværks-storage

Linux-udvikleren Red Hat og NAS-leverandør Network Appliance har indgået en aftale om at skabe storage-protokoller for Linux. Hensigten med det globale partnerskab er at gøre Linux mere anvendeligt i enterprise- og højkapacitets-systemer.

Network Appliances storagesystemer skal afstemmes, så de kører optimalt på Red Hats enterprise-løsninger, skriver det tyske Computer Reseller News.

Red Hat og Network Appliance lover i den forbindelse omverden, at de fælles protokoller skaber løsninger, som har lave omkostninger, høj hastighed og den skalerbarhed og tilgængelighed, som man kender fra andre enterprise-løsninger.

De første certificeringer af Linux-produkter, som lever op til de nyudviklede protokoller, skulle foreligge i løbet af efteråret.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job