Iteo har succes med hardwaresalg

Regnskabet for Iteo A/S er årsag til smil hos virksomhedens direktør Lasse Christiansen. Årets resultat viser, at der er salg i hardware, systemer og service til undervisningssektoren.

Det netop offentliggjorte regnskab fra Iteo for peioden 2005/06 vidner om, at virksomheden har øget sin markedsandel markant siden sidst.

I 2004/05 lå årets resultat på 715.851 kroner, og omsætningen var på 70.817.547 kroner. I år er det tal steget til et årligr resultat på i alt 1.766.800 kroner og en omsætning på i alt 96.349.937. Egenkapitalen er på 2.748.369 kroner.

»Det skulle meget gerne være et resultat af en langsigtet tænkning, der begyndte tilbage i 2000, hvor vi lagde strategi for virksomhedens fremtidige udvikling,« fortæller direktør Lasse Christiansen.

Iteos satsning er da også målrettet. 95 procent af omsætning stammer nemlig fra salg af hardware, systemer og service til undervisningssektoren. Et marked, som Lasse Christiansen ser god fornuft i fortsat at satse på.

»Vi ønsker at fokusere på det, vi er gode til, og som vi har forstand på for at skabe et godt resultat,« siger han og fortæller, at der er planer om at ansætte flere medarbejdere som følge af det gode resultat for 2005/06. Hvor mange det drejder sig om, er dog endnu uvidst.

I dag er der 22 ansatte i Iteo, som har hovedkontor i Haslev.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere