Xerox Danmark påstår, at det går fremad

Xerox nye tal lever ikke op til virkeligheden. Det går nemlig frem for Xerox Danmark, selvom regnskabet siger det modsatte.
Opdateret.

Egentlig burde der ikke være så meget tvivl. Fra 2005 til 2006 er Xerox' omsætning skrumpet fra 279 millioner kroner til 272 millioner kroner. Men sådan er det slet ikke. For Xerox nægter konsekvent at offentliggøre nogle af detaljerne i de enkelte landes regnskabtal af »markeds-strategiske årsager«. Det betyder, at det er et kommissionsregnskab, der er tale om, og at den samlede afsætning ikke offentliggøres.

Administrerende direktør Morten Felding fra Xerox Danmark ville mægtig gerne opgive de rigtige tal, men han må simpelthen ikke.

»Regnskabet viser tilbagegang på alle nøgletal, men faktisk er vores omsætning gået frem med 10 procent og vores resultat før skat med 15 procent,« fortæller Morten Felding til til Computerworld.

Xerox har nemlig et meget kompliceret kommissionsberegningssystem, der bevirker, at tallet, der kommer ud i den anden ende, ikke viser, hvor meget, der faktisk bliver solgt.

»Tidligere distribuerede og solgte Xerox Danmark mange varer selv. Nu går salget i langt højere grad gennem distributører, og så er det ofte Xerox Europe, der håndterer fakturaen, hvilken igen betyder, at vi "bare" får en kommissionsindtægt ud af salget,« siger Morten Felding til Computerworld.

Morten Feldings tal passer da også bedre sammen med Xerox' tal for hele virksomheden, hvor resultatet for andet kvartal 2007 er 19 procent højere end sidste år, mens omsætningen er steget med seks procent.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS