Xerox Danmark påstår, at det går fremad

Xerox nye tal lever ikke op til virkeligheden. Det går nemlig frem for Xerox Danmark, selvom regnskabet siger det modsatte.
Opdateret.

Egentlig burde der ikke være så meget tvivl. Fra 2005 til 2006 er Xerox' omsætning skrumpet fra 279 millioner kroner til 272 millioner kroner. Men sådan er det slet ikke. For Xerox nægter konsekvent at offentliggøre nogle af detaljerne i de enkelte landes regnskabtal af »markeds-strategiske årsager«. Det betyder, at det er et kommissionsregnskab, der er tale om, og at den samlede afsætning ikke offentliggøres.

Administrerende direktør Morten Felding fra Xerox Danmark ville mægtig gerne opgive de rigtige tal, men han må simpelthen ikke.

»Regnskabet viser tilbagegang på alle nøgletal, men faktisk er vores omsætning gået frem med 10 procent og vores resultat før skat med 15 procent,« fortæller Morten Felding til til Computerworld.

Xerox har nemlig et meget kompliceret kommissionsberegningssystem, der bevirker, at tallet, der kommer ud i den anden ende, ikke viser, hvor meget, der faktisk bliver solgt.

»Tidligere distribuerede og solgte Xerox Danmark mange varer selv. Nu går salget i langt højere grad gennem distributører, og så er det ofte Xerox Europe, der håndterer fakturaen, hvilken igen betyder, at vi "bare" får en kommissionsindtægt ud af salget,« siger Morten Felding til Computerworld.

Morten Feldings tal passer da også bedre sammen med Xerox' tal for hele virksomheden, hvor resultatet for andet kvartal 2007 er 19 procent højere end sidste år, mens omsætningen er steget med seks procent.

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Product Owner - Platforme (IT Drift)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Udvikler

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job