Musiktjenesten Ezmo.com lukker

Den norske musiktjeneste Ezmo.com lukker. Blandt andet IFPI i Danmark spændte ben for nordmændene.

Musiktjenesten Ezmo er blevet sendt til tælling af IFPI

Ezmo var ejet af den norske søgegigant Fast, men ejeren vil ikke spytte flere penge i tjenesten, der ikke når at fejre et års fødselsdag.

På Ezmo.com kunne man gemme en kopi af sit digitale musikbibliotek. Herefter kunne man høre musikken andre steder via streaming, så længe man havde en netforbindelse. Lignende tjenester finder man hos Mediamaster.com og Anywhere.fm

Ezmo tillod ikke download af musikken. På den måde følte nordmændene sig sikre på, at man ikke trådte musikindustrien over tæerne.

Til gengæld brokkede den danske afdeling af IFPI sig over, at man kunne dele musikken med sine venner. Det fik Ezmo til midlertidigt at lukke tjenesten efter trusler om fogedsager.

Efterfølgende håbede Ezmo, at man kunne lave aftaler med IFPI og andre organisationer, så Ezmo kunne udvikle sig til en butik i stil med iTunes.

Men dialogen med musikindustrien og dens organisationer blev aldrig god. Faktisk giver nordmændene musikbranchens institutioner skylden for, at Ezmo nu må trække stikket ud.

»Vi har holdt gentagende møder med de store pladeselskaber, men deres vilje til at finde innovative måder at sælge musik på virker ikke-eksisterende. Deres betingelser er ikke forenelige med de vilkår som et nystartet firma som vores arbejder under,« skriver Ezmo i sit sidste indlæg på firmaets blog.

Hos IFPI i Danmark bekræfter man, at der er blevet holdt enkelte møder mellem Ezmo og en række pladeselskaber.

»Men så vidt jeg ved, så har Ezmo ikke været indstillet på at tage en diskussion om pengene. Vi er jo ikke indstillet på at dele kunstnernes musik ud gratis, og når den modsatte part ikke forstår det, så er det svært at blive enige,« siger IFPIs danske talsmand Jesper Bay.

Jesper Bay mener, at Ezmo i sin tid skød sig selv i foden ved at brage ind på det danske marked, uden at indgå en samarbejdsaftale, men i stedet håbede på efterfølgende tilgivelse fra selskaberne.

»Det er ikke en måde at lave et professionelt samarbejde,« siger Jesper Bay.

Han mener ikke, at branchen har været for stædig i forhold at se nye muligheder for musikdistribution.

»Der er mange nye spændende initiativer på vej, som er et resultat af en frugtbar dialog og en betydelige grad af imødekommendehed fra vores side. Men den imødekommendehed skal gå begge veje,« siger Jesper Bay.

Faktum er, at Ezmos dage nu er talte:

»Vi mener stadig, at en tjeneste som Ezmo kan få en stor betydning i fremtiden, men den manglende samarbejdsvilje og endda trusler om retssager fra selskaberne og deres organisationer har gjort aktuelle pengetilførsler vitale for vores overlevelse,« skriver Ezmo.

De nævnte pengetilførsler har Fast altså afvist, og derfor lukker Ezmo.

Ezmos marketingchef fortæller til ComON, at danske IFPI var de vanskeligste at bide sker med, men at modstanden mod Ezmo var stor i alle de lande, hvor tjenesten har været åben.

Ezmo henviser nu til sine konkurrenter som alternativ til den snart afdøde afspiller. Du finder Mediamaster og Anywhere.fm her.

Ezmo.com lukker helt om 10 dage.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job